KC Skyline

City Clerk Web Search

Search the Ordinances:

Legislation #: 190932 Introduction Date: 10/31/2019
Type: Resolution Effective Date: none
Sponsor: MAYOR LUCAS
Title: Consenting to the appointments of Alissia Canady, Lee Barnes, Andrea Bough, Pam Mason, Ryana Parks-Shaw, Tammy Queen as members and Jane Brown, Phil Glynn, Bobby Hernandez, Michael McGee, Matt Oates, and Jeffrey Williams as alternate members of the Tax Increment Financing Commission of Kansas City, Missouri.

Legislation History
DateMinutesDescription
10/31/2019 Filed by the Clerk's office
10/31/2019 Referred to Special Committee for Legal Review
11/5/2019 Hold On Agenda (11/13/2019)
12/3/2019 Immediate Adoption as a Committee Substitute
12/5/2019 Adopted as Substituted

View Attachments
FileTypeSizeDescription
190932.pdf Authenticated 51K Authenticated Ordinance
190932 cs to org ord-com (002).docx Compared Version 24K Colored Compared

Printer Friendly Version

 

COMMITTEE SUBSTITUTE FOR RESOLUTION NO. 190932

 

Consenting to the appointments of Alissia Canady, Lee Barnes, Andrea Bough, Pam Mason, Ryana Parks-Shaw, Tammy Queen as members and Jane Brown, Phil Glynn, Bobby Hernandez, Michael McGee, Matt Oates, and Jeffrey Williams as alternate members of the Tax Increment Financing Commission of Kansas City, Missouri.

 

WHEREAS, appointments to the Tax Increment Financing Commission are required by statute to be made by the Mayor, but with the consent of the City Council; and

 

WHEREAS, as a result of both expired terms and resignations, there are current vacancies on the Commission and appointments are needed to serve the new and unexpired terms; NOW, THEREFORE,

 

BE IT RESOLVED BY THE COUNCIL OF KANSAS CITY:

 

That the Council consents to the appointments to the Tax Increment Financing Commission of Kansas City, Missouri as follows:

 

Alissia Canady, Chair

Expiration of Term: December 12, 2023

 

Pam Mason, Member

Expiration of Term: December 12, 2023

 

Tammy Queen, Member

Expiration of Term: December 12, 2023

 

Lee Barnes, Member

Expiration of Term: September 17, 2021

 

Ryana Parks-Shaw, Member

Expiration of Term: December 7, 2021

 

Andrea Bough, Member

Expiration of Term: December 7, 2021

 

Jane Brown, Alternate

Expiration of Term: August 29, 2021

 

Phil Glynn, Alternate

Expiration of Term: August 22, 2021

 

Bobby, Hernandez, Alternate

Expiration of Term: August 22, 2021

 

Michael McGee, Alternate

Expiration of Term: August 29, 2021

 

Matt Oates, Alternate

Expiration of Term: October 3, 2020

 

Jeffrey Williams, Alternate

Expiration of Term: September 9, 2020

 

______________________________________